Didimin Doğal Güzellikleri ve Tarihi Yerleri

Didim’in Doğal Güzellikleri, Tarihi Yerleri ve Mutlaka Bir Kez Gezilip Görülmesi Gereken Yerleri

Didim Aydın şehirinin en popüler ilçelerinden birisi olduğunu söyleyebiliriz. Didim aynı zamanda Türkiye’nin önde gelen turizm ilçeleri arasında yer almaktadır. Konum itibari ile Kuşadası ve Bodrum’a oldukça yakındır. Didim özellikle yerli turistlerin yoğun ilgi gösterdiği tatil destinasyonu arasında yer almaktadır.Didim’in kısaca iklim özelliklerinden bahsedecek olursak sonbahar ve ilkbahar ayları oldukça ılıman olup kış ayları ılık ve yaz ayları ise sıcak geçtiğini söyleyebiliriz. Kısacası Didim tipik bir Akdeniz iklimini sergilemektedir.

Didim’in nüfusu kış aylarında 45 bin civarı olup yaz aylarında ise 300 bin gibi ciddi bir artış göstermektedir. Durum böyle iken Didim’de satılık yazlık, satılık daire, kiralık daire ve kiralık villalar yoğun olduğu için bu hızlı artış gösteren nüfusun talebini rahatlıkla karşılamaktadır.

Didim’in En Güzel Doğal Yerleri Nelerdir ?

Didim’in doğal güzelliklerini sıralamamız gerekirse Altınkum, Akbük ve Bafa Gölü ön plana çıkan yerler arasındadır. Akbük’de Afrika kıtasından göçen kuşları görebilmemiz mümkündür. Bu kuşlar arasında pelikanlar, filamingolar ve kerkenezler en sık görebileceğiniz kuş türleridir.

Didim’in en merkezi yerlerinden biri Altınkum plajıdır. Adından da anlaşılacağı gibi altın gibi kuma sahip olan bu plaj özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Didim’in doğal güzellikleri arasında yer almaktadır. Altınkum plajında neredeyse kış aylarında bile insanları güneşlenirken yada denize girerken görebilirsiniz. Geniş bir yer kaplayan Altınkum Plajı ISO 9001 belgesine sahip olup dünyanın sayılı plajları arasına girmeyi başarmıştır.

Didim’in Tarhi Yerleri Nelerdir ?

Milet, Didim ve Piriene isimli antik şehirler özellikle yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Didim’in eski tarihi yerleşimler arasında yer almaktadır. Bunların dışında Faustino Hamamı  ve Serapis Tapınağı Didim’in en çok görülmesi gereken tarihi yerleri olduğunu söylememiz mümkün. Bu tarihi yerler Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ziyarete açık müzeler halindedir.